KEMERLİ GRUP

Uygulama Alanları

Beklentinizin Tam Karşılığı

Beton Yollar

Beton yollar zeminin taşıma gücü, trafik yükü, mevcut ve ilerde beklenen trafik hacmi ile sürüş güvenliği ve konforu, zemin ve çevre koşulları gibi faktörlere bağlı olarak tasarlanır. Servis süresi boyunca yol üst yapısı, trafik yükü ve çevre koşullarına doğrudan maruz kaldığı için yeterli dayanım ve dayanıklılıkta olmalıdır. Beton yol kaplamalarında kullanılan betonu yıpratan faktörler arasında sıcaklık ve nem değişimleri ve farklılıkları, donma-çözünme, aşırı yükler, tekrar eden yükler ve zararlı kimyasallar sayılabilir. Beton yolların tasarımında en önemli husus beton kaplama kalınlığının belirlenmesidir. Temel tabakası üzerine oturan beton kaplamanın davranışı teorik olarak elastik zemin üzerine oturan rijit plakların davranışına benzer. Beton yollarda Kemerix kullanımının sağladığı faydalar;

Beton yolun taşıma gücü artar ve üzerine gelen yükleri çok daha geniş bir alana yayarak taban zeminine güvenli bir şekilde iletir.
Betona tekrarlı yükler altında yorulma direnci kazandırır.
Donma-çözünme etkisi sonucunda meydana gelebilecek mikro çatlakların yolunu keserek; makro çatlakların oluşmasını önler.
Boyuna çatlaklar etkin bir şekilde azalarak sürüş güvenliği ve konforu sağlanır.